Uspešen zaključek projekta upravljanja s smetmi
Obvestilo za javnost:
Uspešen zaključek projekta “UPORABNE STVARI NE SODIJO V SMETI”
Maribor,04.11.2024 – Društvo Pupillam, socialno podjetje, ki deluje na področju okoljevarstva, z veseljem sporoča uspešen zaključek projekta “UPORABNE STVARI NE SODIJO V SMETI”, sofinanciranega s strani Mestne občine Maribor.
Projekt, ki je namenjen povečanju ozaveščenosti o zmanjševanju odpadkov in spodbujanju ponovne uporabe, je uspešno dosegel svoje cilje. Kotiček ponovne uporabe, ki že tretje leto deluje na Mali tržnici (Dominkuševa ulica 5), omogoča prebivalcem Maribora, da odlagajo čiste in uporabne stvari, ki so še vedno primerne za nadaljnjo uporabo.
Poudarki projekta:
- Mesečna zbirka: Več kot tona oblačil in obutve ter 3 m³ knjig, igrač, gospodinjskih predmetov in druge opreme je zbranih mesečno.
- Rezultati ankete: V raziskavi, ki jo je izpolnilo 313 prebivalcev Maribora, je 79,23 % anketiranih prepoznalo embalažo za enkratno uporabo kot največji odpadek, medtem ko se 92,65 % strinja s ponovno uporabo.
- Dogodki in delavnice: Med aprilom in oktobrom 2024 so na Mali tržnici potekali številni dogodki in delavnice ob pomembnih dnevih, kot so Svetovni dan Zemlje, dan podnebnih sprememb in dan družine. Delavnice so vključevale izdelavo nakupovalnih torb iz odpadnega tekstila, kuharske delavnice in predavanja o prednostih lokalne hrane.
Predsednica društva, Iris Magajna, poudarja pomembnost sodelovanja z lokalno skupnostjo, kot tudi podporo Mestne občine Maribor in Mariborskih tržnic, ki omogočajo uspešno izvajanje projekta. Sodelovanje se bo v prihodnje nadaljevalo, še posebej z vrtcem Borisa Pečeta, društvom TOTI DCA in drugimi organizacijami.
Zahvala vsem sodelujočim in podpornikom za uspešno izvedbo projekta, s čimer se delovanje kotička ponovne uporabe nadaljuje in krepi.
Za več informacij:
Iris Magajna, predsednica
Društvo Pupillam, socialno podjetje
www.pupillam.org, iris@pupillam.org
tel: 041 280-009
BROŠURA -> Kako nakupovati brez embalaže (.pdf)

Podrobnosti o projektu
UPORABNE STVARI NE SODIJO V SMETI
Društvo Pupillam, socialno podjetje, deluje na področju okoljevarstva in si prizadeva povečati ozaveščenosti o preprostih zelenih rešitvah za bolj zdravo in sonaravno okolje, ter hkrati nuditi podporo gospodinjstvom pri zmanjševanju odpadkov v obliki informacij, dogodkov, storitev in izdelkov v trgovini brez plastične embalaže, Zelena japka.
Zraven odpadkov se v gospodinjstvih nabere tudi veliko stvari, ki jih več ne potrebujemo, so pa še vedno uporabne in bi jih bilo škoda zavreči med smeti. Zato smo, skupaj z Mestno občino Maribor, podjetjem Mestne nepremičnine – Mariborske tržnice in Snago, postavili kotiček ponovne uporabe na Mali tržnici, Dominkuševa 5 v Mariboru, ki deluje že tretje leto. Kotiček so Mariborčani zelo dobro sprejeli in zelo uspešno deluje. Mesečno se zbere več kot tona oblačil in obutve, ter 3 m³ knjig, igrač, opreme za dojenčke, posode, okrasnih in drugih gospodinjskih predmetov. Naši prostovoljci vložijo veliko prostovoljnih ur za pospravljenje, zlaganje, sortiranje in urejanje kotička. Želimo pa si, da bi zmogli še bolje.
V letošnjem letu smo bili uspešni na razpisu Mestne občine Maribor za sofinanciranje projektov varstva okolja in ohranjanja narave v Mestni občini Maribor za leto 2024 in sicer s projektom UPORABNE STVARI NE SODIJO V SMETI.
V okviru projekta smo opravili anketo o ozaveščanju odpadkov v gospodinjstvih, ki jo je izpolnilo 313 posameznikov oz. predstavnikov mariborskih gospodinjstev. Rezultati ankete kažejo, da več kot 79,23 % anketiranih prepoznava embalažo za enkratno uporabo kot največji odpad v gospodinjstvu, 92,65 % se jih strinja s ponovno uporabo in večina je pripravljena za nakup živil in čistil uporabiti embalažo za večkratno uporabo. Prav tako večina anketiranih pozna organizacije in lokacije za oddajo stvari v ponovno uporabo, med njimi tudi kotiček ponovne uporabe na Mali tržnici.
Kotiček ponovne uporabe obratuje vsak delovni dan od 8:00 do 18:00 in v soboto od 8:00 – 13:00 in ves ta čas lahko občani dostavijo čiste in uporabne stvari v ponovno uporabo. Letos se je zbralo približno 15 ton oblačil, obutve in gospodinjskega tekstila ter 3 m³ knjig, igrač, športne opreme, posode in drugih predmetov za gospodinjstvo, tudi stoli, mize in manjše pohištvo, ki so v večini našli novega uporabnika. Približno 5 % stvari moramo žal zavreči med odpadke na zbirni center Snage.
Od aprila do sredine oktobra 2024 smo v času tega projekta pripravili dogodke na Mali tržnici na Svetovni dan Zemlje, Svetovni dan podnebnih sprememb in Pravične trgovine, ob Svetovnem dnevu družine, na dan Varstva okolja in Varstva živali in na teh dogodkih izvedli delavnice ponovne uporabe in predelave predmetov: izdelava nakupovalnih torb in okrasnih buč iz odpadnega tekstila, imeli smo kuharsko delavnico za najmlajše in strokovno predavanje o prednostih uporabe lokalne ekološke in sezonske hrane za zdravje in zmanjšanje onesnaževanja okolja.
Zelo pomembno se nam zdi, da s takšnim projektom zraven povečane informiranosti o možnostih in načinih za zmanjševanje odpadkov, povečamo sodelovanje lokalne skupnosti tako z mladimi, starejšimi in z Mestno občino Maribor. Brez sofinanciranja Mestne občine Maribor ter podpore pri informiranju oz. obveščanju lokalne skupnosti projekta ne bi mogli v takšni meri in tako uspešno izvesti, prav tako pa ne brez razumevanja podjetja Mariborske nepremičnine – Mariborske tržnice, s katerim zelo dobro sodelujemo. V času projekta smo povečali sodelovanje z vrtcem Borisa Pečeta, z društvom TOTI DCA, Društvom VGC Maribor in društvom Aktiviraj se, s čemer smo povečali število vključenih deležnikov in bomo sodelovanja povečali tudi v prihodnje. Načrtujemo povečano sodelovanje z mestnimi četrtmi in krajevnimi skupnostmi, ki postajajo vedno bolj aktivna.
Zahvaljujemo se vsem sodelujočim in podpornikom za uspešen zaključek projekta UPORABNE STVARI NE SODIJO V SMETI, s katerim pa se delovanje kotička nadaljuje.
Iris Magajna, predsednica